724160-2022 - ResultatSverige-Visby: Ställverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
4659 Pilhagen 12 kV ställverk
Referensnummer: 22/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31214000 Ställverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Gotlands Elnät AB har för avsikt att byta ut ett befintligt 12 kV ställverk i Visby på Gotland.
I uppdraget ingår ett nytt ställverkshus, 12 kV ställverk, 84 kV brytare, kontrollutrustning samt demontering av ett 12 kV ställverk.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315400 Högspänningsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen