72431-2020 - ÄndringSverige-Visby: Lastbilar med flak
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RS 2019/104: Kombibil
Referensnummer: 19/468
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34134100 Lastbilar med flak
II.1.4.
Kort beskrivning
Lastbilen ska användas till att tömma slam hos fastighetsägare runt hela Gotland. Lastbilen går ungefär 20 mil per dag och står på tomgång 4 timmar per dag. Den nuvarande lastbilen förbrukar 230 liter diesel per dag. Lastbilen går med ett tillkopplat släp på 30 ton.
Beskrivning