72437-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Visby: Programrelaterade tjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av underhåll, support och vidareutveckling - Procapita/Lifecare
Referensnummer: SON 2022/64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland, socialförvaltningen har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilla förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden AB (556052-7466) avseende underhåll, support och vidareutveckling av verksamhetssystemet Lifecare/Procapita.
Avtal kommer att tecknas tidigast 10 dagar från den dagen annonsen om förhandstillsyn publicerats.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Gotland, socialförvaltningen har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilla förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden AB (556052--7466) avseende underhåll, support och vidareutveckling av verksamhetssystemet Lifecare/Procapita.