See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem Tekniska Konsulter
Beskrivning: Beställaren efterfrågar samarbetspartners i form av tekniska konsulter inom olika discipliner i ett dynamiskt inköpssystem som aktivt jobbar tillsammans med Beställaren mot de visioner, mål och ekonomiska ramar som sätts upp av Beställaren inför uppdraget
Intern identifierare: KS/2025:00217
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71223000 Arkitekttjänster avseende utbyggnader, 71230000 Organisering av arkitektonisk formgivningstävling, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71421000 Trädgårdsarkitektur, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 75112100 Administration för utvecklingsprojekt, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet, 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90711400 Tjänster med avseende på miljökonsekvensbedömning (MKB) utom för byggprojekt, 90712000 Miljöplanering, 90713000 Miljörådgivning, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Arkitekter
Beskrivning: Arkitekt, Inredningsarkitekt, gestaltningsarkitekt. Sakkunnig inom storkök, tillgänglighet, akustik, antikvariska frågor, varsamhet för byggnader och tomtmark.
Intern identifierare: Arkitekter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Belysning
Beskrivning: Utrednings-/Skissarbete program/förstudie/förprojektering/systemhandling
Intern identifierare: Belysning
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Bergteknik
Beskrivning: Projektering och utredning av planerade anläggningar i berg
Intern identifierare: Bergteknik
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Besiktning- Hus
Beskrivning: Huvudbesiktningsman som utser besiktningsgrupp för entreprenadbesiktning. Besiktningsman Bygg, el, VVS, styr och övervakning, mark, hissar, brand/utrymningslarm mm för byggnader och tomtmark.
Intern identifierare: Besiktning- Hus
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Brandkonsult
Beskrivning: Brandkonsult för byggnader och tomtmark
Intern identifierare: Brandkonsult
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Buller & vibrationer
Beskrivning: Handläggning av uppdrag inom området buller och vibrationer, inom- och utomhus.
Intern identifierare: Buller & vibrationer
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Byggadministration
Beskrivning: Projektledning och byggadministration för uppförande av byggnader.
Intern identifierare: Byggadministration
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Byggledning anläggning
Beskrivning: Byggledning inom anläggning
Intern identifierare: Byggledning anläggning
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Byggnadskonstruktion
Beskrivning: Konstruktör, geoteknik, markundersökning för byggnader och tomtmark
Intern identifierare: Byggnadskonstruktion
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Byggnadsverk
Beskrivning: Utredning och projektering av planerade kommunala anläggningar som exempelvis bryggor, trappor, strandpromenader, broar och murar.
Intern identifierare: Byggnadsverk
Huvudklassificering (cpv): 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
Ytterligare klassificering (cpv): 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Dagvatten, hydrogeologi
Beskrivning: Framtagande av utredningar och analyser för system och objekt kopplat till hantering av dagvatten
Intern identifierare: Dagvatten, hydrogeologi
Huvudklassificering (cpv): 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
Ytterligare klassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: El
Beskrivning: Uppdrag inom el, belysning, elkraft, svagström, brand-/ utrymningslarm.
Intern identifierare: El
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Exploateringsstöd Mark och exploatering
Beskrivning: Förhandling med interna och externa parter
Intern identifierare: Exploateringsstöd Mark och exploatering
Huvudklassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Fastighets- och markvärderingstjänster
Beskrivning: Fastighetsvärderingstjänster och markvärdesbedömningar av varierande storlek.
Intern identifierare: Fastighets- och markvärderingstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Gatukostnadsutredningar
Beskrivning: Detaljplanen som instrument/styrmedel
Intern identifierare: Gatukostnadsutredningar
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Geodetisk mätning
Beskrivning: Lägeskontroll, detaljmätning utsättning
Intern identifierare: Geodetisk mätning
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Geoteknik
Beskrivning: Övergripande eller detaljerade utredningar avseende geoteknik vid ny- och ombyggnad av allmänna anläggningar.
Intern identifierare: Geoteknik
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: GIS-konsult
Beskrivning: Automatisering. digitalisering
Intern identifierare: GIS-konsult
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Hisskonsult
Beskrivning: Inventering av byggnadsteknisk status mm. Rådgivning i sakfrågor. Utrednings-/skissarbete, förstudie, program.
Intern identifierare: Hisskonsult
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Kalkylering
Beskrivning: Konsulten ska leda och handlägga uppdrag avseende kostnadskalkyler.
Intern identifierare: Kalkylering
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Kulturmiljö
Beskrivning: Kulturmiljö och antikvarisk kompetens.
Intern identifierare: Kulturmiljö
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Landskapsarkitekt
Beskrivning: Landskapsarkitekter med olika inriktning.
Intern identifierare: Landskapsarkitekt
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Miljökonsult hus
Beskrivning: Miljöinventering och provtagning, miljöval, byggvarubedömning, energiberäkningar, dagsljusberäkningar, certifiering miljöbyggnad för byggnader och tomtmark.
Intern identifierare: Miljökonsult hus
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Miljötekniska utredningar
Beskrivning: Uppdrag kan omfatta att leda och handlägga uppdrag i ärenden inom: - Miljöbalkens områden - utsläpp till mark, luft och/eller vatten (yt- och grundvatten) samt - Sanering av förorenad mark, vatten och sediment.
Intern identifierare: Miljötekniska utredningar
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Multidisciplinära uppdrag
Beskrivning: Multidisciplinära uppdrag som kan förekomma inom anläggningsteknik
Intern identifierare: Multidisciplinära uppdrag
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Naturvärdesinventeringar
Beskrivning: Naturvärdesinventeringar enligt standarden för naturvärdesinventering SS 199000.
Intern identifierare: Naturvärdesinventeringar
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Plankonsulter
Beskrivning: Detaljplanering, strategisk planering , visionsarbete
Intern identifierare: Plankonsulter
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Projektledning exploatering
Beskrivning: Projektledning (upprättande av tidplaner, ekonomistyrning, ledning av projektgrupper mm)
Intern identifierare: Projektledning exploatering
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: Projektledning och projekteringsledning anläggning
Beskrivning: Projekt- och projekteringsledning inom kommunens stadsbyggnads- och investeringsprojekt
Intern identifierare: Projektledning och projekteringsledning anläggning
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: Riskanalys vibrationsalstrande arbeten
Beskrivning: Framtagande av riskanalys i samband med bergsprängning samt övriga vibrationsalstrande arbeten
Intern identifierare: Riskanalys vibrationsalstrande arbeten
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: Riskutredning detaljplan
Beskrivning: Olika typer av riskutredningar av detaljplaner.
Intern identifierare: Riskutredning detaljplan
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: Trafik
Beskrivning: - Trafikplanering (t.ex. förstudier för fysiska trafiksäkerhets- och cykelåtgärder samt undersökning av status i systemet, t.ex. återkommande studier för beläggning av infartsparkering, flödesmätningar för alla trafikslag exkl. kollektivtrafik, liksom hastighetsmätningar) trafikanalyser, tillgänglighetsfrågor
Intern identifierare: Trafik
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: VA
Beskrivning: Olika typer av uppdrag inom VA såsom projektering, projektledning, utredningar, förstudier, analyser med mera.
Intern identifierare: VA
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: VVS
Beskrivning: Ventilation, värme, kyla, styr och regler, sprinkler, VA och dagvatten för byggnader och tomtmark.
Intern identifierare: VVS
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: Vägteknik
Beskrivning: Utrednings-/Skissarbete i tidiga skeden (program/förstudie/förprojektering/systemhandling)
Intern identifierare: Vägteknik
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: Lås och larm - administration
Beskrivning: Administration av larm- och passagesystem (Acre Omnis, RCO Mega). Hantering av beställningar för utökade accessbehörigheter (entreprenörer m.fl.). Genomföra enklare handhavandeutbildningar för administratörer.
Intern identifierare: Lås och larm - administration
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: Lås och larm - säkerhet
Beskrivning: Framtagning och förvaltning av styrdokument (policy, riktlinjer, standarder) för kommunal säkerhetsteknik.
Intern identifierare: Lås och larm - säkerhet
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: BIM-Controller
Beskrivning: Kvalitetssäkring, projektstöd, ritningsarkiv
Intern identifierare: BIM-Controller
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: Energi, miljö och hållbarhet
Beskrivning: Energikartläggning, klimat - och miljöberäkning.
Intern identifierare: Energi, miljö och hållbarhet