724714-2022 - ResultatSverige-Partille: Larmövervakningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlarm med tillhörande tjänster
Referensnummer: KS/2022:100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Inledning
Partille kommun (Beställaren) inbjuder leverantör (Anbudsgivare) att lämna anbud avseende Personlarm med tillhörande tjänster.
Omfattning
Partille kommun har för avsikt att upphandla en fullservicetjänst gällande hyreslösningar för personlarm med tillhörande larmmottagare, larmutrustning och larmcentral. Personlarmen kommer främst användas inom Vård - och omsorgsförvaltningen och Social - och arbetsförvaltningen, men kan också komma att användas i kommunens övriga förvaltningar. Partille kommun har behov av att ha en samlad hantering av personlarm och larmmottagning.
Målsättningen är att upphandla en tillförlitlig och användarvänlig larmlösning för personal som riskerar utsättas för hot och våld i tjänsteutövandet.
Avgränsning:
Upphandlingen avser inte väktartjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Partille kommun efterfrågar personlarm som automatiskt ska kunna växla mellan inomhuspositionering och utomhuspositionering. Det vill säga att när personal är inom räckhåll för en larmmottagare som är placerad i det rum som Partille kommun önskar ska larmet koppla upp sig mot rummets larmmottagare och när personen är utom räckhåll för larmmottagaren slår larmet över på GPS - positionering. Dessa funktioner ska finnas i ett och samma larm.
Preliminär avtalsperiod: 2022-12- 01 - 2026-11-30
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) anbudsgivare.
Upphandlingen omfattar inte väktartjänster.