2. Förfarande
Förfarande
Titel: Pallställ och tillhörande tjänster
Beskrivning: Denna upphandling omfattar pallställ inklusive tillhörande tjänster. För att möta det ökade behovet av förrådsställning behöver Försvarsmakten upphandla ett nytt ramavtal avseende pallställ, tillhörande tjänster, som montering och besiktning och även utbildning av dessa tjänster för egen personal. Det största behovet kommer vara att inreda nya förråd med nya pallställ men Försvarsmakten har också behov av att reparera och komplettera redan befintliga pallställ.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120123:Lot:1