724838-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fartyg och båtar – Lättviktsbåtar för lotstransport
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLättviktsbåtar för lotstransport
BeskrivningLättviktsbåt som primärt ska användas för bordning vid lotsning. Sjöfartsverket eftersträvar en beprövad konstruktion. Leverantören skall kunna uppvisa referensbåt. Utformning och detaljer på referensbåten kan dock inte ersätta denna specifikation.
Intern identifierare23-06310
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34500000 Fartyg och båtar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000