725088-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Utryckningsfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Släckbil till Alingsås och Vårgårdas Räddningstjänst
Referensnummer: 2022.098 AVRF
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114100 Utryckningsfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av utryckningsfordon typ släckbil till Alingsås och Vårgårda Räddningstjänstförbund
Om upphandlingen
Alingsås och Vårgårda Räddningstjänstförbund, 222000-2535, nedan kallad köparen, genomför en upphandling avseende en (1) Släckbil till Alingsås och Vårgårdas Räddningstjänst och bjuder in anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Leverans sker enligt överenskommelse under 2024
Verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är avtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten. Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör avtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144210 Brandfordon, 34144212 Brandbilar med vattentank
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen