725134-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och underhåll av hissar – Hisservice
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHisservice
BeskrivningUpphandlingen avser Hisservice till Älmhults kommun och Allbohus, Alvesta kommun. Tjänsten som ingår i denna upphandling är service och underhåll av hissar. Målet med uppdraget är, förutom att uppfylla gällande lagstiftning och förordningar, att säkerställa driftsäkerhet och funktion för samtliga hissar, så att trygghet, komfort och tillgänglighet för brukare upprätthålls. Uppdraget ska också syfta till att minimera negativ miljöpåverkan samt bidra till minskad energiförbrukning.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50740000 Reparation och underhåll av hissar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106502:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50750000 Underhåll av hissar