2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projektering och Byggledning - Tekniska konsulter – RAMAVTAL
Beskrivning: Copenhagen Malmö Port AB har för avsikt att upphandla ramavtal avseende tjänster inom Projektering och Byggledning. Uppdragen kommer att bestå i olika typer av uppdrag avseende projekterings- och byggledartjänster i samband med nybyggnad, ombyggnad eller tillbyggnad som rör Beställarens projekt.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: De tre anbudsgivarna med de lägsta priserna kommer att kallas in för att presentera sina anbudsförslag. De som får högst poäng kommer att gå vidare till förhandlingar om priser och villkor.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91619:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71510000 Tomtundersökningstjänster, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71631000 Teknisk besiktning, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71223000 Arkitekttjänster avseende utbyggnader