72544-2019 - ResultatSverige-Umeå: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolktjänster
Referensnummer: 18045
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tolktjänster till och från det svenska språket. Leverans av tolkförmedling, telefon- respektive kontakttolkning för successiva avrop under avtalstiden.
I båda fallen ska tolken behärska både svenska språket och tolkspråket i sådan utsträckning att tolken obehindrat kan tolka i båda språkriktningarna.
Tjänsterna ska kunna utföras via telefon, på plats i köparens verksamhet eller i hemmet hos den som behöver tolkhjälp. Köparen tillhandahåller inte arbetsrum, telefon eller dator till tolken. Önskvärt om det går att utföra tolkning via digitala verktyg som till exempel Skype eller videokonferens.
Upphandlingen avser inte tjänsten "on demand-tolkning" Huvuddelen av tolkuppdragen sker mellan kl. 07:00-18:00, övriga tider och helger kan förekomma.
Upphandlingen samordnas med nedan listade avropsberättigade: Bjurholms kommun Västerbottensteatern AB Kvarkenhammnar AB
Vännäs Kommun Vindelns kommun Robertsfors kommun Nordmalings kommun
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tolktjänster till och från det svenska språket.Leverans av tolkförmedling, telefon- respektive kontakttolkning för successiva avrop under avtalstiden.
Tjänsterna ska kunna utföras via telefon, på plats i köparens verksamhet eller i hemmet hos den som behöver tolkhjälp.Köparen tillhandahåller inte arbetsrum, telefon eller dator till tolken.Önskvärt om det går att utföra tolkning via digitala verktyg som till exempel Skype eller videokonferens.
Upphandlingen avser inte tjänsten "on demand-tolkning"Huvuddelen av tolkuppdragen sker mellan kl. 07:00-18:00, övriga tider och helger kan förekomma.
Upphandlingen samordnas med nedan listade avropsberättigade:Bjurholms kommun Västerbottensteatern AB Kvarkenhammnar AB Vännäs Kommun Vindelns kommun
Robertsfors kommun Nordmalings kommun