725622-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Byggentreprenader mark och anläggning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggentreprenader mark och anläggning
Beskrivning: Upphandlingen omfattar byggentreprenader avseende mark- och anläggningsentreprenader inom gata, torg och grönytor. Uppdrag kan inkludera exempelvis VA, elinstallationer, terrassering och översvämningsskydd för Vellinge kommun. Enklare husbyggnation som överbyggnad till pumpstation, offentliga toaletter och reservelkraftverk kan förekomma. Beställaren garanterar inga volymer för ramavtalet men bedömer att dess värde kan komma att uppgå till 125 MSEK per år. Ramavtal tecknas med åtta (8) leverantörer, förutsatt att så många giltiga anbud inkommer. Avtalstiden för ramavtalet är 1+1+1+1=4 år. Ramavtalet har ett kombinerat avropsförfarande där uppdrag med en beräknad kostnad upp till 2 MSEK i projektkostnad ska avropas enligt rangordning. För uppdrag överstigande 2 MSEK ska avrop ske genom förnyad konkurrensutsättning till de sex (6) högst rangordnade ramavtalsleverantörerna.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108909:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45236000 Markanläggning