See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utodlingsrobot
Beskrivning: Klinisk mikrobiologi, Laboratoriemedicin, Region Dalarna avser att investera i en ny utodlingsrobot för utodling av bakteriologiska prover. Denna upphandling omfattar förutom utodlingsrobot även förbrukningsmaterial, service- och underhållsavtal, reservdelar och tillbehör till upphandlad utrustning.
Intern identifierare: HSN 2024/9893
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33124000 Utrustning och artiklar för diagnostik och radiodiagnostik, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38900000 Diverse mät- och provinstrument
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000