2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drift- och underhållstjänster för datahallar (II)
Beskrivning: Ansökningsinbjudan avseende deltagande i Kriminalvårdens upphandling benämnd Drift- och underhållstjänster för datahallar. Genom avtalet ska även Kriminalvårdens behov av utrustning/hårdvara till datahallarna kunna tillgodoses. Upphandlingen genomförs enligt lag (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet. (Direktiv 2009/81/EG (Försvar och säkerhet))
Intern identifierare: 2025-30990
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72514000 Drift av dataanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45315100 Eltekniska installationer, 45331230 Installation av kylutrustning, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72500000 Datortjänster, 72510000 Administrativa tjänster för datorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000