72602-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR-System
Referensnummer: UH-2022-7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Ellevio efterfrågar ett HR-System som stödjer processer kring Administration/HR-masterdata, On-boarding/Off-boarding, Performance och Analyser & Rapportering
Uppdraget syftar till att upphandla en helhetslösning som är säker, effektiv och flexibel, samt med möjlighet att addera med ytterligare processtödsmoduler. Prioriterade behov är datahantering som ska generera kvalitativa beslutsunderlag, dokumenthantering och integrationer samt minska de administrativa och analoga arbetsmetoder som Ellevio har. Ellevio vill med liten insats kunna administrera och förändra systemet efter nya behov som uppstår i verksamheten. Systemet ska kontinuerligt uppgraderas till nya versioner med liten insats från Ellevio.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser
Drift, underhåll & support
Drift, underhåll och support under avtalstiden inklusive uppdateringar som krävs för att följa svenska lagar och tillämpliga avtal.
1.1.2       Processtöd, funktionalitet, teknisk plattform och integrationsmöjligheter
Ett HR-system där följande processer ska stödjas av det upphandlade systemet:
·       Administration/HR-masterdata
·       On-boarding/Off-boarding
·       Performance
·       Analyser & Rapportering
Modulerna kan erbjudas som en helhetslösning i ett och samma system eller som en fullständigt integrerad lösning med flera system.