726173-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Finansiell leasing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiell leasing fordon
Referensnummer: KS 2022/1096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Lunds kommun, Lunds kommuns helägda bolaget LKPAB och Lunds kommuns Kommunalförbund VASYD genom Lunds kommuns upphandlingsenhet, inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbud avseende upphandling av ramavtal avseende Finansiering av fordon upp till 3,5 ton i enlighet med de krav och villkor som framgår av detta upphandlingsdokument.
Avtalet löper from 2023-04-01 tom 2025-03-31 med möjlighet till förlängning 1+1 år. Längsta möjliga avtalstid inklusive förlängningar är till och med 2027-03-31
Sista anbudsdag
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast 2023-02-10
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet löper from 2023-04-01 tom 2025-03-31 med möjlighet till förlängning 1+1 år. Längsta möjliga avtalstid inklusive förlängningar är till och med 2027-03-31Delavtalens löptid ska kunna löpa efter ramavtalets upphörande.
Respektive fordons leasingavtal (delavtal) som är tecknade enligt ramavtalets villkor är på 18 till 84 månader och löper ut enligt respektive leasingavtal (delavtal). Delavtalens löptid ska således kunna löpa efter ramavtalets upphörande.
Ovan angivna beställare avser att teckna fyra (4) ramavtal med en (1) Leverantör. Ramavtalsvillkor som kommer att ligga till grund för avtal redovisas nedan under rubriken ”Avtalsvillkor”.
Avtal avses att tecknas med den leverantör som lämnat det mest ekonomiskt fördelaktiga anbudet baserat på lägst pris, genom offererad marginal mot Stibor 3 mån.
Respektive beställare (organisationsnummer) är en egen part i denna upphandling vilket innebär att respektive beställare fattar ett eget tilldelningsbeslut samt tecknar ett eget ramavtal med Anbudsgivaren i enlighet med vad som anges under rubriken ”Upphandlingens avslutande” i dokument Administrativa villkor.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet.
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget Tendsign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbudet: Skall lämnas elektroniskt i systemet OPIC tendsign via webbplats www.tendsign.comEndast elektroniska anbud accepteras.
Om anbudsgivaren avstår från att svara på något av de ställda kraven kommer detta att tolkas som att kravet inte kan uppfyllas eller att kravet inte accepteras.