2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter inom mark och exploatering
Beskrivning: Tekniska konsulter inom mark och exploatering: Avtalsområde 1 – Fastighetsvärdering Avtalsområde 2 – Mark och exploatering Avtalsområde 3 – Specialist inom förhandling Avtalsområde 4 – Specialist inom strandskydd
Intern identifierare: KLF 2025/1453
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
Ytterligare klassificering (cpv): 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70121000 Försäljning eller köp av byggnad, 70122000 Försäljning eller köp av mark, 70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis, 70331000 Tjänster för bostadshus, 70332000 Tjänster avseende fast egendom som inte används för bostadsändamål, 70332300 Tjänster avseende industriell egendom, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 77200000 Skogstjänster, 92332000 Strandtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1 – Fastighetsvärdering
Beskrivning: Leverantören ska tillhandahålla konsulter med kompetens inom fastighetsvärdering.
Intern identifierare: Anbudsområde 1 – Fastighetsvärdering
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2 – Mark och exploatering
Beskrivning: Leverantören ska tillhandahålla konsulter med kompetens inom mark och exploatering.
Intern identifierare: Anbudsområde 2 – Mark och exploatering
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 3 – Specialist inom förhandling
Beskrivning: Leverantören ska tillhandahålla konsult med kompetens och erfarenhet av avancerade förhandlingar inom mark- och fastighetsområdet.
Intern identifierare: Anbudsområde 3 – Specialist inom förhandling
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 4 – Specialist inom strandskydd
Beskrivning: Leverantören ska tillhandahålla konsult med specialistkompetens inom strandskydd. Uppdrag kan omfatta såväl handläggning av enskilda strandskyddsärenden som rådgivning, kvalitetssäkring av beslutsunderlag och stöd till kommunens handläggare i strandskyddsfrågor.
Intern identifierare: Anbudsområde 4 – Specialist inom strandskydd