726300-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning – Revisionsbesiktning/myndighetsbesiktning av brandlarm och sprinklersystem - ramavtal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRevisionsbesiktning/myndighetsbesiktning av brandlarm och sprinklersystem - ramavtal
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för revisionsbesiktning av brandlarms- och sprinkleranläggningar. Uppdraget ska utföras enligt senaste upplagan av Brandskydds-föreningens regelverk, standard och rekommendationer. I uppdraget ingår även att: vid behov bistå beställaren med konsultationer, som t ex tolkning av myndighetskrav, bistå anläggningsskötare med mer per telefon etc.kunna utföra leveransbesiktning/installationsbesiktning.Ytterligare information finns i upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelRevisionsbesiktning - Myndighetsbesiktning av brandlarm och sprinklersystem (beställning inkom 2023-04-12)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85549:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35111000 Brandbekämpningsutrustning, 35111500 Brandbekämpningssystem, 44115500 Sprinklersystem