Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamomhändertagande Kristianstads centrala reningsverk
Referensnummer: TN 2020/80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Vid CRV produceras årligen ca 10 000 ton rötslam. Slammet rötas mesofilt och avvattnas sedan i en centrifug. Efter detta håller slammet en TS-halt på ca 22 - 25 %. Slammets innehåll av metaller samt näringsämnen redovisas i Punkt 6, Slammets innehåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90513600 Avlägsnande av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen