Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elförsörjning bolag
Referensnummer: KS 2020/104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65310000 Eldistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans och fakturering av fysisk elkraft till Beställarens alla el-anläggningar. Leverantören ska komma med förslag på vad som förutsägs bli det billigaste alternativet när det gäller förhållandet prissäkrad andel och rörlig andel. Avrop på el ska ske i samråd med Beställaren. Uppskattat värde på denna upphandling avser EL-pris + påslag. Anbudsgivare ska dock endast lämna sitt pris på påslag (administrativt tillägg).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/01/2021Slut: 31/12/2022
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Med möjlighet till 12 månaders automatisk förlängning dock längst i två (2) perioder om det inte skriftligen sägs upp av Beställaren senast sex månader före löpande periods utgång.
Avtalet upphör därefter automatiskt att gälla utan vidare uppsägning.