72682-2021 - ResultatSverige-Grums: Hypokloriter och klorater
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fällningskemikalier
Referensnummer: 2020-0962
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24312200 Hypokloriter och klorater
II.1.4.
Kort beskrivning
Fällningskemikalier till reningsverk Forshaga kommun, Grums kommun, Hammarö kommun samt Kils kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24312200 Hypokloriter och klorater, 24313000 Sulfider, sulfater; nitrater, fosfater och karbonater, 24958200 Flockningsmedel, 24962000 Vattenreningskemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen