727089-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Osby: Redovisning och revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster 2023
Referensnummer: 2022-00329/2022-410/2022-504/2022-603
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för Revisionstjänster för löpande revision och successiva avrop under avtalstiden. Upphandlingen omfattar finansiell revision för kommunen och angivna bolag samt vissa tillkommande tjänster, främst avseende samverkan med lekmannarevisorer och kommunens revisorer. Uppdraget avser finansiell revision i enlighet med gällande rätt och god revisionssed (ISA) inklusive kompletterande rekommendationer och uttalanden utgivna av FAR.
Kommunen och bolagen tecknar avtal var för sig och avser teckna ramavtal för perioden fr.o.m. 2023­-05-01 t.o.m. 2025­-04-­30 med möjlighet till förlängning i två (2) år med ett (1) år i taget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen