727122-2023 - Resultat
Sverige – Byggnation av bostäder – KALLKÄLLAN 10 NYBYGGNAD AV FLERBOSTADSHUS
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKALLKÄLLAN 10 NYBYGGNAD AV FLERBOSTADSHUS
BeskrivningUpphandlingen är avslutad. Lulebo Ab tackar alla anbudsgivare. Tilldelning har skett i enighet med AF delen
Intern identifierare72175
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211300 Byggnation av bostäder
Ytterligare klassificering (cpv): 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUppföranden av två st. flerfamiljshus med 69+83=152 lägenheter. Mellan husen är det källare med undercentral/förråd och cykelparkering. Lulebo har som mål att bygga Silver, (ej certifiera). För sophantering är det moloker ”nedgrävda” framför husen. Några av parkeringsplatserna utförs i detta projekt men de flesta parkeringarna är redan gjorda i tidigare projekt. Option avser parkeringsplatser Byggnadsyta (BYA) totalt: ca 10 900 m2 Boarea (BOA) totalt: ca 7000 m2 Antal lägenheter totalt: 69+83=152 st. tot
Intern identifierareKALLKÄLLAN 10 NYBYGGNAD AV FLERBOSTADSHUS