2. Förfarande
Förfarande
Titel: Smidestjänster
Beskrivning: Sjöfartsverket bjuder härmed in till att lämna anbud på ett ramavtal på svets- och smidestjänster. Sjöfartsverket har en marinteknisk verkstad i Norrköping som utför underhållsarbeten och nyproduktion av smide till olika verksamhetsområden, såsom fyrar, sjömärken och lotsbåtar. Smidet tillverkas oftast i svartstål, aluminium och rostfritt. Sjöfartsverket ser nu ett behov av att teckna ett ramavtal för att kunna avlasta den marintekniska avdelningen.
Intern identifierare: 23-03938
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen görs som ett enstegsförfarande då Smedtänster ligger i bilaga 2. Upphandlingsförfarandet innebär att anbuden kan komma att utvärderas och antas med eller utan föregående förhandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71550000 Smedtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000