72727-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elupphandling Jordbruksverket
Referensnummer: 2.5.11-7061/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på upphandling gällande leverans av fysisk el till Jordbruksverkets nya lokaler i Jönköping. Lokalerna beräknas vara klara första kvartalet 2021.
Upphandlingen genomförs av Jordbruksverket med fullmakt från Skogsstyrelsen samt Skanska AB som är byggherre. Avtal kommer att tecknas med respektive organisation.
Den uppskattade sammanlagda årsvolymen uppgår till mellan 1 000 000 - 1 500 000 kWh.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jordbruksverket och övriga avtalsparters avsikt är att finna en leverantör som kan, utifrån behov av elenergi, leverera ett marknadsmässigt elpris och kompetent rådgivning till vår nybyggda fastighet vid Munksjöns södra strand, i det nya området som ska heta Skeppsbron Västra.
Huset kommer att anpassas efter vårt digitala och aktivitetsbaserade arbetssätt. I uppdraget ingår en totalleverans av elenergi inklusive balansansvar till Jordbruksverkets nya lokaler.
Fastigheten, som är egenutvecklad kommer bli mellan fem till nio våningar hög och Skeppsbrons landmärke. Byggnaden kommer att förses med solpaneler samt en reservkraftsanläggning.