2. Förfarande
Förfarande
Titel: Grimstaskolan, Renovering
Beskrivning: .
Intern identifierare: SISAB 2022/474
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Utbyte tekniska system, renovering tillagningskök, planlösningsförändringar, ytskiktsrenovering, dörrbyte, renovering entrépartier och fönster. Ny hiss, radontätning, konstruktiva åtgärder i stomme och bjälklag. Dränering, markarbeten, markschakt och bergschakt delvis under grundvattennivå för nya fläktrum, nya ventilationstorn, fettavskiljare, fördröjningsmagasin. Nyby. lastkaj ca 25 m2 , Omb. ca 9280 m2, Beh. tomtarea ca 3000 m2, Skolan evakuerad VT 2024 - VT 2025
Intern identifierare: Grimstaskolan, Renovering