Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Terminalglasögon
Referensnummer: Ks26 2023-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sådana terminalglasögon som Beställaren ska tillhandahålla enligt Arbetsmiljöverkets föreskrifter för Beställarens anställda.
Upphandlingen är uppdelat i tre (3) olika anbudsområden som är:
Anbudsområde 1: Linköping
Anbudsområde 2: Norrköping
Anbudsområde 3: Söderköping
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33734000 Glasögon, 33735100 Skyddsglasögon, 85160000 Optikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad värde per år är: 370 000 SEK för anbudsområde 1, Linköping450 000 SEK för anbudsområde 2, Norrköping70 000 SEK för anbudsområde 3, Söderköping Takvärde för hela avtalsperioden per anbudsområde är följande:2 200 000 SEK för anbudsområde 1, Linköping2 600 000 SEK för anbudsområde 2, Norrköping500 000 SEK för anbudsområde 3, Söderköping