Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbutveckling och digitala lösningar
Referensnummer: 22/219
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus AB avser att upphandla en Leverantör för utveckling och förvaltning av digitala lösningar såsom exempelvis externa webbplatser, appar och innehållsproduktion. Akademiska Hus AB söker ett långsiktigt samarbete med en Leverantör som kan erbjuda såväl teknisk som kommunikativ expertis. Akademiska Hus AB har behov av förvaltning och framtida utveckling samt support av flera appar och webbplatser. Under 2023 planeras utveckling av en helt ny webbplats för akademiskahus.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Beställaren avser att upphandla en leverantör för utveckling och förvaltning av digitala lösningar såsom exempelvis externa webbplatser, appar och innehållsproduktion. Beställaren söker ett långsiktigt samarbete med en leverantör som kan erbjuda såväl teknisk som kommunikativ expertis. Beställaren har behov av förvaltning och framtida utveckling samt support av flera appar och webbplatser som exempelvis aworkinglab.se, Mitt Campus och aha.akademiskahus.se med flera. Under 2023 planeras utveckling av en helt ny webbplats för akademiskahus.se.