Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
3 mammografimodaliteter med stereotaktisk punktionstillsats och tomosyntes
Referensnummer: 18RGK308
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33111650 Mammografiapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kronoberg avser att byta ut befintlig utrustning för mammografi vid röntgenenheten i Växjö (2 st) och Ljungby (1 st). Ny utrustning skall vara utformad för klinisk bilddiagnostik, screeningverksamhet samt stereotaktisk biopsi.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33111000 Röntgenapparatur, 33111600 Apparatur för radiografi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen