72794-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Gaffeltruckar, truckar, plattformstruckar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anskaffning och hyra av truck.
Referensnummer: 16FMV11281
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42415000 Gaffeltruckar, truckar, plattformstruckar
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten och FMV har behov av flera olika truckar från ledstapeltruckar till containertruckar vilka ska användas för freds- och insatsproduktion.
FMV avser teckna ett tvåårigt ramavtal med möjlighet till förlängning ytterligare 2 år gällande:
— nyanskaffning av truck,
— inhyrning av truck.
Upphandlingen omfattar inte lyftvagnar eller truckar inom fordonskategorin tunga hjulfordon.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokumentet.