72799-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VS-arbeten
Referensnummer: UH-2018-811
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun inbjuder i enlighet med de bilagda upphandlingsdokumenten till anbudsgivning avseende VS-arbeten.
Upphandlingen omfattar ett ramavtal för senare tilldelning av uppdrag. Uppdragen omfattar service och underhåll samt montage av VS-anläggningar. I detta ingår i huvudsak:
Renovering samt ny-, om- och tillbyggnad av VS-anläggningar.VS-installationer, felsökning, reparationer, planerade eller akuta service- och underhållsarbeten eller båda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1: Område 11 Centrum
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 2: Område 12 Nordväst, Bergsåker, Granlo, Kovland, Indal och Liden
Del nr: 2
Anbudsområde 3: Område 13 Haga, Skönsberg, Bosvedjan, Bydalen, Tunadal
Del nr: 3