727993-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - kolonial
Referensnummer: GNU 2022/135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna anbudsförfrågan avser kommunerna Borlänge, Falun, Avesta, Gagnef, Hedemora Ludvika, Säter, Smedjebacken samt Västerbergslagens utbildningsförbund att upphandla:
Kolonialvaror för kommunernas samtliga offentliga kök.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 255 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15830000 Socker och liknande produkter, 15840000 Kakao: choklad och sötsaker, 15850000 Pastaprodukter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen