Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: 2719/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden:
Anbudsområde 1: Strategi, analys och rådgivning inkl kriskommunikation. Anbudsområdet avser stöd till myndigheten i strategiska kommunikationsfrågor.
Anbudsområde 2: Kommunikationsbyrå. Anbudsområdet avser att anbudsgivaren ska genom ett kreativt kommunikationstänk kunna ta fram strategier och koncept för att nå målen och få ut bästa effekt av olika insatser.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79340000 Reklam och marknadsföring, 79416000 Public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen