2. Förfarande
Förfarande
Titel: Behandling blandat avfall
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal avseende behandling och avsättning i enlighet med gällande lagstiftning, miljökrav och tillstånd. Entreprenör ska ta emot, behandla samt ombesörja avsättning/nyttiggörande av utsorterat avfall. Beställaren bedömer den årliga volymen till cirka: • Blandat avfall med planglas, gips, mineralull och möbler: ca 900 ton • Blandat avfall utan planglas, gips, mineralull och möbler: ca 700 ton
Intern identifierare: 25/4
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: x
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000