728401-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Minibussar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stor minibuss med 4-5 enskilda kupéer
Referensnummer: 2023-21123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114400 Minibussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvårdens nationella transportenhet transporterar frihetsberövade personer i olika typer av fordon. Syftet med denna upphandling är att genomföra ett pilottest av en för Kriminalvården ny typ av fordon med en ny typ av utformning interiört.
Upphandlingen avser fordon med totalvikt ca 4-6 ton avsedda för transport av frihetsberövade personer. Fordonen ska vara utrustade med enskilda ljudisolerade kupéer för minst 4 klienter, samt ytterligare passagerare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34114000 Specialfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen