2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vårdsängar
Beskrivning: Eskilstuna kommun, härefter köparen, genomför upphandling som avser inköp av vårdsängar och tillbehör till Eskilstuna kommuns vårdboenden samt utbildning på offererade produkter. Inköpen omfattar vårdsängar till eventuellt kommande nybyggnationer samt utbyte av äldre sängar i befintliga boenden. Köparen har ett separat avtal för inköp av madrasser vilket innebär att madrasser inte ingår i detta uppdrag. Leverantören ska utöver vårdsängar med tillbehör även kunna tillhandahålla två olika kostnadsfria utbildningar på offererade produkter. En utbildning för rehab- och vårdpersonal och en utbildning för kommunens tekniker/personal på OLC (omlastningscentralen). Uppdraget omfattar också två optioner gällande service och besiktning av köparens vårdsängar. Upphandlingen avser ett ramavtal. Köparen har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör förutsatt att minst ett (1) lämpligt anbud inkommer.
Intern identifierare: UE 25.053
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000