Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av boende för skyddsbehövande enligt massflyktsdirektivet
Referensnummer: Ks 2022/560
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55110000 Hotellinkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Vellinge kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning gällande tillfälliga bostäder för kommunanvisade personer som omfattas av rätt till skydd enligt Massflyktsdirektivet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55110000 Hotellinkvartering, 55130000 Andra hotelltjänster, 55200000 Camping och andra korttidsinkvarteringar (ej hotell), 55210000 Vandrarhemstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Längden på varje persons boendetid kan komma att variera och är inte möjlig att beräkna i förväg. Massflyktsdirektivet ger skydd i första hand i ett år, med möjlighet till förlängning till totalt max tre år.
Vellinge kommun efterfrågar leverantörer som kan tillhandahålla möblerade boenden, utrustat med basutrustning i enlighet med bilaga 1 och med möjlighet till självhushållning. Leverantören ska även tillhandahålla personal för kringtjänster gällande driften av bostäderna. Boendet ska vara beläget inom Vellinge kommun.