72898-2020 - ResultatSverige-ESKILSTUNA: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återvinning och transport av gips
Referensnummer: UH 20-06
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser återvinning av gips samt transport från Beställarens återvinningscentraler i Eskilstuna och Strängnäs.
Prognosen för 2019 visar att Eskilstuna kommer att sortera ut ca 800 ton och Strängnäs ca 300 ton. Beställaren är av uppfattningen att senaste årens gipsvolymer kommer att stå sig även kommande år dock garanteras inga volymer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med över 500 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren). Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlar vi kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com
Upphandlande enhet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB 631 86 ESKILSTUNAOrganisationsnummer: 556935–7501Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00Hemsida: www.esem.se
Omfattning
Beställaren eftersträvar hela tiden att mer och mer avfall ska återvinnas för att följa EU:s avfallshierarki. Återanvändning av material och produkter prioriteras framför materialåtervinning.
Uppdraget avser gipsåtervinning samt transport från Beställarens återvinningscentraler i Eskilstuna och Strängnäs. Syftet är att det gips som lämnas till Beställarens återvinningscentraler får så låg påverkan på miljön som möjligt och samtidigt återvinns i så stor utsträckning som möjligt.
Följande återvinningscentraler omfattas av uppdraget:
Eskilstuna kommun, ÅVC Lilla Nyby
Strängnäs kommun, ÅVC Kvitten
Volym
I tabellen nedan framgår Beställarens historiska volym av utsorterat gips angivet i ton.
År
Eskilstuna
Strängnäs
2011
421,72
189
2012
364,09
65
2013
378,02
365
2014
400,36
146
2015
438,45
205
2016
594,98
186
2017
514,5
312
2018
954
299