Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transportbilar Räddningstjänsten
Referensnummer: 2022-000307
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstadsregionens Räddningstjänstförbund ska köpa in fem (5) stycken transportbilar. Fordonen kommer att nyttjas på olika typer av larm men också som personaltransportbilar där beredskapsstyrkan på fem eller sex personer åker på övningar eller personalförstärkningar till andra stationer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34131000 Pickupper, 34136000 Skåpbilar, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen