Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: UH-2021-99
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att säkerställa Sigtuna kommuns behov av livsmedel under avtalsperioden.
Upphandlingen innefattar köp och distribution av livsmedel. Beställaren har som mål att successivt öka andelen ekologiskt odlad mat i skolor, förskolor och äldreomsorg samt tillhandahålla rätt kvalitet och servera god och näringsriktig mat.
Frågor kommer inte att besvaras under v.28-32
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 44618420 Livsmedelskonserver
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen