2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förbrukningsmaterial och kemikalier till forensisk laboratorieverksamhet
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens och Tullverkets behov nationellt. Ramavtalet omfattar leverans av kemikalier, laboratorieglas, plastflaskor/-burkar samt närliggande förbrukningsmaterial till forensisk laboratorieverksamhet. Upphandlingen är uppdelad i fyra (4) ramavtalsområden och det är möjligt att lämna anbud på ett eller flera ramavtalsområden.
Intern identifierare: A102.715/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter, 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192500 Provrör, 33790000 Laboratorieglas, hygieniskt eller farmaceutiskt glas
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: A: Kemikalier
Beskrivning: Kemikalier
Intern identifierare: A: Kemikalier
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: B: Glas
Beskrivning: Glas
Intern identifierare: B: Glas
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: C: Plast
Beskrivning: Plast
Intern identifierare: C: Plast
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: D: Övrig laboratorieförbrukning
Beskrivning: Övrig laboratorieförbrukning
Intern identifierare: D: Övrig laboratorieförbrukning