729392-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Byggnadsanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Selma 2, Kvarter 6 - Nybyggnad av bostäder
Referensnummer: FBU 2022-0062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
På området väster om Litteraturgatan, mellan Backadalsgatan och Wadköpingsgatan planerar Egnahemsbolaget och Framtiden Byggutveckling AB att bygga c:a 750 nya bostäder, fördelat på 11 kvarter.
Denna upphandling omfattar kvarter 6 som består av ca 100 lägenheter. Entreprenaden kommer att genomföras som en totalentreprenad till fast pris.