72961-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Markmätningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätorganisation Omgivningspåverkan
Referensnummer: FUT 2018-0374
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71353000 Markmätningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenadarbeten för utbyggnaden av tunnelbanan beräknas att utföras under tidsintervallet 2019–2026.
Beställaren är i behov av mätorganisationer som har att övervaka utbyggnadens omgivningspåverkan i de olika geografiskt utspridda projekten, vilket sammanfattningsvis innefattar mätning utav påverkan från vibrationsalstrande arbete, såsom sprängning och spontning och gäller huvudsakligen vibrationer men även luftstötvåg, buller/stomljud, sprickvidd, temperatur och luftfuktighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Mätorganisation omgivningspåverkan
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71355000 Mätningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr 1 avser Avtalsområde Norr, vilket innefattar
Akalla - Barkarby, Odenplan - Arenastaden, samt utbyggd Depå i Högdalen
Del nr: 2
71300000 Ingenjörstjänster, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
Del nr 2 avser Avtalsområde Söder, vilket innefattar
Kungsträdgården - Luma, Sofia - Skanstull Marina, Skanstull Marina - Sockenplan, samt Luma - Nacka C.