2. Förfarande
Förfarande
Titel: Färjeterminal Arendal - Totalentreprenad i strategiskt partnering
Beskrivning: Göteborgs Hamn AB ska tillsammans med Stena Line AB genomföra en stor omlokalisering av färjeterminalerna från Masthugget och Majnabbe till Arendal. Denna entreprenad omfattar i första hand anläggningsarbeten i kajnära områden för denna omlokalisering såsom exempelvis; - Rivning, byggnation och anpassning av befintliga kajkonstruktioner med tillhörande kajutrustning såsom pollare och fendrar - Byggnation av dykdalber - Anläggande av erosionsskydd - Geotekniska förstärkningsåtgärder
Intern identifierare: 9201-24033
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45241100 Anläggningsarbeten för kajer
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 45261400 Spontning, 45262210 Grundläggning, 45262211 Pålslagning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000