See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Managementtjänster - Utveckling chef och medarbetare (UCK)
Beskrivning: Upphandlingsföremålet omfattar tjänster för utveckling av chefer, ledare och medarbetare i sina respektive roller, individuellt och i grupp. Det innebär tjänster vid olika utvecklingsinsatser för personalen, tjänster som kan utföras individuellt eller i form av grupputveckling på olika ledningsnivåer eller i arbetsgrupper, individuell coachning samt rådgivning till chefer/ledare.
Intern identifierare: 23.3-8383-2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79420000 Managementtjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 80570000 Personlighetsutvecklande utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Obligatoriska krav och tilldelningskriterier
Beskrivning: Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av managementtjänster för utveckling av chefer och medarbetare. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 125 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader. Managementtjänster för utveckling av chefer och medarbetare får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 200 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt under ramavtalets löptid. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till sex ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Informationsfrågor
Beskrivning: Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Managementtjänster - Utveckling chef och medarbetare (UCK). Upphandlingsföremålet omfattar tjänster för utveckling av chefer, ledare och medarbetare i sina respektive roller, individuellt och i grupp. Det innebär tjänster vid olika utvecklingsinsatser för personalen, tjänster som kan utföras individuellt eller i form av grupputveckling på olika ledningsnivåer eller i arbetsgrupper, individuell coachning samt rådgivning till chefer/ledare. Tjänsterna ska utföras av konsulter som utifrån en självständig och oberoende roll tillhandahåller råd, utvecklings- och/eller stödinsatser inom aktuellt område, för att till exempel uppnå avsedd effekt i verksamheten eller som stöd för utveckling inom medarbetarens roll som individ eller chef/ledare. Tjänsterna kommer i huvudsak att utföras till statliga myndigheter och det rör sig om utvecklingsuppdrag som ofta genomförs direkt mot myndigheternas högsta ledning.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Pris
Beskrivning: Se upphandlingsdokument