729783-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Markanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Mark- och anläggningsarbeten (0 - 2 000 000)
Referensnummer: KSN-2023-01772
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för successiva avrop av mindre mark- och anläggningsarbeten (0-2 000 000 SEK) inom beställarens verksamhetsområden.
Mark- och anläggningsarbeten innefattar ny, om och tillbyggnadsarbeten av bland annat gator, stensättning, allmänna VA-anläggningar, parker, torg, lekplatser, busshållplatser, gång- och ridstigar, gång- och cykelvägar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112711 Utformning av parker, 45112723 Utformning av lekplatser, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45233120 Vägbygge, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45262510 Stenarbeten, 45432112 Stenläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen