2. Förfarande
Förfarande
Titel: Däck och däcktjänster
Beskrivning: Denna ramavtalsupphandling omfattar leverans av däck och däcktjänster till Swedavias tio flygplatser, från Malmö i söder till Kiruna i norr. Ramavtalet syftar till att säkerställa att Swedavia får tillgång till däck och tillhörande tjänster såsom montering, balansering, reparation, säsongs-/däckförvaring och rådgivning. Leverantören ska ha ett brett heltäckande sortiment av däck, fälg och tjänster till personbilar, minibussar, lätta lastbilar, tunga lastbilar, tunga bussar, traktorer och entreprenadmaskiner, brandbilar samt övriga flygplatsspecifika specialfordon. Ramavtalet omfattar följande varor och tjänster, men är inte begränsat till: Nya däck, fälgar och tillbehörRegummerade däckVerkstäder för säsongskifte, service och reparationerServicebilar med dygnstäckande jourDäckhotell för säsongsförvaring (sommar- och vinterdäck)
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34350000 Däck till lätta och tunga fordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120192:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning