73029-2025 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Strategisk digitaliserings- och licenspartner
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Strategisk digitaliserings- och licenspartner
Beskrivning: Syftet med det kommande avtalet, vilket ej är exklusivt, är att möta verksamheterna behov med ett professionellt kompetensstöd avseende den digitala utvecklingen, omvärldsbevakning och utbildning i kombination med att effektivt få tillgång till system, licenser och hårdvara till marknadsmässigt bra villkor. De kommunala bolagen Hässleholm Miljö AB, Hässlehem AB, Hässleholms Industribyggnads AB samt Hässleholms Fibernät AB kommer även vara avropsberättigade parter på ett kommande avtal.
Intern identifierare: KLF 2024/745
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 22456000 Licenser, 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Strategisk digitaliserings- och licenspartner