730327-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Industrimaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av LTA-enheter till VO Västernäs, Östernäs och Uppnäs m.fl.
Referensnummer: NVAA 2022-355
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av kompletta LTA-enheter inklusive tank, pumpenhet, automatikskåp/styrutrustning, larm m.m. enligt kravspecifikation samt till viss del tjänster kopplade till utförandet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leveranser av stationer, för installation av beställaren, kommer att ske efter avrop från beställaren och beräknas pågå fram till år 2026.
Ovanstående angiven kvantitet utgör en uppskattning av det kommande behovet. Det framtida behovet kan komma att överstiga eller understiga här angiven kvantitet. Beställaren garanterar sålunda ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår.
Uppskattad volym utgör endast en uppskattning och är inte bindande för någon av parterna.