2. Förfarande
Förfarande
Titel: Framework Agreement Load Carrying System
Beskrivning: Tenderers are hereby invited to participate in the procurement of the framework agreement Load Carrying System. The framework agreement includes several tenderers and with renewed competition. A selection of different load carrying systems and spare parts are included in the scope.
Intern identifierare: 25FMVU2020
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
Ytterligare klassificering (cpv): 18900000 Väskor, sadelvaror, säckar och påsar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Denna upphandling avser att täcka Försvarsmaktens behov av bärsystem för kommande år. Det identifierade behovet finns både i anskaffningsprojekt (1:1:3) där materiel i nuläget inte finns namngivet men även inom vidmakthåll (1:1:3), se specifikation. I uppstartsfas har samverkan skett med Log G Sjv (MS598) och Arme H C H (MS121), vilka har framfört behov av Ryggsäcksystem 12, Ryggsäcksystem 18, samt Skyddsmaskväska 90B. FMV upprättar ett ramavtal med syftet att skapa ett brett avtal som möjliggör tillägg av produkter inom ramen för produktfamiljen bärsystem. För denna materiel finns det stora skillnader i behov och således anskaffningsvolym. I avtalet ingår reservdelar för att få en bra logistik- och försörjningslösning. FMV avser att upphandla Ramavtal med Förnyad konkurrensutsättning. Avtalsformen bidrar till ökad försörjningstrygghet i form av bl.a. tillgänglighet till flertalet leverantörer, vilket ger ökad kapacitetsförmåga och redundans av leveranser samt spridning av risker. Genom förnyad konkurrensutsättning säkerställs även konkurrensmässiga priser och leveranstider samt möjlighet till ny prissättning vid modifiering av artiklar. Tänkta tilldelningskriterier vid avrop: - Pris - Leveranstid - Försörjningstrygghet ex. krav på produktionsställets placering ex. Europeiska Unionen. Avrop på beställningar upp till ett värde till 20 000 000 SEK tilldelas direkt till leverantör enligt rangordning. Takpris för kontrakt: 2 000 000 000 SEK.
Intern identifierare: Framework Agreement Load Carrying System